Resultater

Resultater

Placeringer og tider  - klik på året i højre side!

Den Mest Kreative Båd

2017 - U-polski 1. Holte

2016: "Asterix og Obelix på togt" - 1. Holte, DDS (Mikkel Voigt, Sonja Christensen, Mette Larsen, Sebastian Andersen, Anne Sofie Borgwardt, Peter Stæhr, Louise Madsen)
2015: "Vampyr båden" - Klan Tyr, Hjortespring, DDS (Jacob Jeppson, Anders Kastmand Elmue, Martin Drejer & Rasmus Nielsen)
2014: "Gyldne damer"  - Klan Tyr, Hjortespring, DDS
2013: "Legobåden"  - Klan Tyr, Hjortespring, DDS
2012:
2011:
2010: "Fedtfældedragen" - en kineserbåd, gennemført med dekoration og overbygning (Lars Hovgaard, Sandra Russell, Hans Ulrik Kistrup Hansen og Jacob Bogh Nielsen), Fedtfælden, Det Danske Spejderkorps.
2009: "Bad Baby" - en sejlende barnevogn med kyse- og bleklædte babyer i...! Jens Henriksen og Frank Perge, Sjak Turbo, 2. Bagsværd, KFUM.
2008: For en Hot Dog-båd: skæg, anderledes idé - flot udført. Jens Henriksen, David Russel m.fl. Sjak Turbo, 2. Bagsværd, KFUM.
2007: For et sejlende bordfodboldbord - der flugtede med vandoverfladen: Sheelagh Habys, Kirstine Wodschow, Gudrun Wodschow, Jannie Priskorn og NN, Ebbe Skjalmssøn, Det Danske Spejderkorps.
2006: Flot bygget cykelbåd drevet frem af pedaler. Flot håndværk og originalfremdrift: Karsten Stitz Krog, Kristoffer Johansen og Morten Olsen, Pater Fabricus Klan, Skovtrop, Det Danske Spejderkorps.

Det Bedste Spejderhåndværk (udgik i 2009 efter nye regler)

2008: For en meget fin skeletbåd med med tykke grene: Peter Jørgensen, Allan Hjort Andersen og Rasmus Bengtsson, Mosegruppen, Det Danske Spejderkorps.
2007: For en solid lavtliggende kulsø-båd med tvivlsomme besnøringer: Peter Jørgensen, Allan Hjort Andersen og Rasmus Bengtsson, Mosegruppen, Det Danske Spejderkorps.
2006: For en gennemført kulsø-båd, et ambitiøst håndværk og en god stemning: Peter Jørgensen, Allan Hjort Andersen m.fl., Mosegruppen, Det Danske Spejderkorps.

Årest Fighter

2015: Trop: "Kronhjorten Lasseh" Camilla Ortvald & Stine Rathje fra Alugod DDS. Rover: "Havtaskerne" Nanna Rugh Wrangel & Tine Skovlund, fra Alugod DDS
2014:
2013:
2012:
2011:
2010: "Team Ginger" (Ellen Salomon og Jacob Norden) fra Skovtofte og Hjortespring, Det Danske Spejderkorps.
2009: Andrea Thorn og Claes Lund Jæger-Hansen, Clan of Saiph, Det Danske Spejderkorps.
2008: Christopher Dalgas og Ellen Salamon, Fortunen hhv. Skovtofte, Det Danske Spejderkorps.
2007: Kristoffer V. Sigsgaard og Martin Bing Madsen, Kgs. Lyngby, Det Danske Spejderkorps.
2006: For en slider-indsats og stædighed: Martin Grau og Erik Kamper, Fortunen, Det Danske Spejderkorps.

Klankonkurrencen

 

2017: Alugod Klan, Det Danske Spejderkorps

2016: Alugod Klan, Det Danske Spejderkorps

2015: Alugod Klan, Det Danske Spejderkorps

2014: Alugod Klan, Det Danske Spejderkorps

2013: Alugod Klan, Det Danske Spejderkorps

2012: Alugod Klan, Det Danske Spejderkorps
2011: Alugod Klan, Det Danske Spejderkorps
2010: Alugod Klan, Det Danske Spejderkorps
2009: Alugod Klan, Det Danske Spejderkorps
2008: Alugod Klan, Det Danske Spejderkorps
2007: Alugod Klan, Det Danske Spejderkorps
2006: Klan Skrumpen, Dyssegaard, Det Danske Spejderkorps.